Czyszczenie pamięci telefonu. Czy przywrócenie ustawień fabrycznych usuwa wszystko?

Czyszczenie pamięci telefonu. Czy przywrócenie ustawień fabrycznych usuwa wszystko?

Chcesz sprzedać swój telefon? W takim przypadku warto wcześniej wyczyścić jego pamięć, by zabezpieczyć swoje prywatne dane. Czy przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych wystarczy?

Przywrócenie ustawień fabrycznych


Każdy telefon posiada funkcję pozwalającą na przywrócenie go do ustawień fabrycznych. Co daje przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie? Chociaż wielu osobom wydaje się, że funkcja ta usunie nasze prywatne pliki oraz ustawienia, to jednak w rzeczywistości z telefonu nic nie znika!

Zatem ustawienia fabryczne co usuwa telefon? Funkcja ta czyści pamięć wewnętrzną telefonu, lecz kolejny właściciel urządzenia może tak naprawdę uzyskać dostęp do prywatnych informacji, na przykład księgi adresowej, SMS-ów, zdjęć, filmów, a nawet danych do logowania do serwisów, w tym serwisu bankowego, portali społecznościowych.

Wobec tego odpowiedź na pytanie, czy przywrócenie ustawień fabrycznych usuwa wszystko, brzmi: nie. Jak skutecznie wymazać prywatne dane z telefonu?

Usuwanie i szyfrowanie – skuteczny duet


Aby zabezpieczyć swoje dane przy sprzedaży telefonu, powinniśmy wykonać te kroki:

  • zaszyfrować pliki
  • usunąć pliki ręcznie
  • przywrócić ustawienia fabryczne
  • nadpisać pliki innymi losowymi danymi

Procedura ta będzie przebiegała inaczej w zależności od systemu operacyjnego telefonu.

Android – szyfrowanie danych na telefonie
Większość osób korzysta ze smartfonów z systemem Android. W tym przypadku konieczne jest skorzystanie ze specjalnej funkcji do szyfrowania.

Wchodzimy w Ustawienia telefonu, potem Ustawienia zaawansowane i Zabezpieczenia. Wybieramy opcję szyfrowania telefonu.

Uwaga! W zależności od nakładki producenta opcja ta może znajdować się w innym miejscu, na przykład w Ustawieniach prywatności.

Apple – szyfrowanie danych na telefonie


Właściciele telefonów Apple mają w tym przypadku najłatwiej. Pliki są automatycznie szyfrowane, a producent wyposaża te urządzenia w specjalną funkcję „Wymaż zawartość i ustawienia”.

Wobec tego wystarczy skorzystać z tej opcji, aby przygotować telefon do sprzedaży.

Windows Phone – szyfrowanie danych na telefonie


Telefony Windows Phone nie mają wbudowanej opcji szyfrowania, dlatego też jedynym sposobem, by skutecznie zabezpieczyć prywatne dane, jest nadpisywanie pamięci losowymi plikami.

Artykuł został napisany przy współpracy z specjalistami z serwis gsm warszawa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.