Najlepsze ciekawostki o telefonach komórkowych

Home / Ciekawostki / Najlepsze ciekawostki o telefonach komórkowych
Najlepsze ciekawostki o telefonach komórkowych

Telefon komórkowy to urządzenie, bez którego ciężko wyobrazić sobie zarówno życie prywatne, jak i zawodowe. Jakie są najważniejsze ciekawostki związane z telefonami komórkowymi? Odpowiadamy!

Pierwsze telefony komórkowe

Najstarszy telefon świata działający w oparciu o telefonie komórkową, który wszedł do powszechnego użytku (10 lat po oficjalnym zaprezentowaniu) była Motorola DynaTAC. Ten wyjątkowy model telefonu po raz pierwszy został zaprezentowany w kwietniu 1973 roku. Za twórcę Motoroli DynaTAC uważa się Martina Coopera.

Jednak to nazwisko nie jest jedyną odpowiedzią na pytanie kto wynalazł telefon komórkowy. Kto się do tego przyczynił? W rzeczywistości historia pierwszych telefonów komórkowych wciąga do lat 50 XX wieku. To właśnie w 1956 firma Ericsson stworzyła ważący 40 kg prototyp telefonu komórkowego. Jakie są inne ciekawostki?

Pierwszy smartfon

Chociaż większość osób uważa smartfony za wynalazek ostatni lat, w rzeczywistości pierwszy smartfon znany jako Simon został zaprezentowany przez firmę IBM w Los Angeles 1992 roku. Rok później telefon znalazł się w komercyjnym użytku. Na co pozwalał?

W rzeczywistości za pomocą telefonu Simon możliwe były nie tylko rozmowy głosowe, ale też korzystanie z poczty elektronicznej, kalendarza, kalkulatora, notatnika, czy też książki adresowej. Telefon, który kosztował blisko 900 $ umożliwiał również wysłanie faksu.

Pierwsze SMS-y i dlaczego 160 znaków?

Pierwszy telefon na świecie (przenośny) działający w oparciu o telefonie komórkową to lata 80 XX. Niemniej jednak pierwsze SMS-y w urządzeniach komercyjnych pojawiły się dopiero w 1992 roku.

Telefony komórkowe pozwalają na wysłanie 160 znaków, ponieważ w 1992 roku ustalono, że jest to najczęściej wykorzystywana liczba znaków używana do zapisywania kartek pocztowych.

Najdroższy numer świata i najpopularniejszy telefon

Chociaż zwykle nabycie nowego numeru telefonu nie kosztuje więcej niż kilkanaście zł, to w niektórych sytuacjach cena może osiągnąć miliony dolarów. Przykładem może być nabyty za 8,5 miliona PLN numer 66666666. Z kolei za numer 88888888 zapłacono 270000 £.

Najlepiej sprzedającym się telefonem komórkowym w historii była Nokia 1100 dopuszczalna do sprzedaży w 2003 roku. Już 2 lata później w 2005 roku Nokia oficjalnie poinformowała o sprzedaniu miliardowego egzemplarza telefonu Nokia 1100 w Nigerii.

Leave a Reply

Your email address will not be published.